AB’nin inovasyon hibe programı KOBİ Aracı 2018’de yenileniyor

Dün Avrupa Birliği’nin Ufuk 2020 (8. çerçeve programı) içinde yer alan inovasyon hibe programı KOBİ Aracı‘nın (SME Instrument) 2017 yılındaki en son başvuru kesim tarihiydi. Dolayısıyla artık 2018’i konuşma zamanı geldi. Son 15 gündür 2018-20 yıllarını kapsayacak Ufuk 2020 Çalışma Programları -KOBİ Aracı’nı en çok ilgilendiren European Innovation Council ‘EIC’ pilot– dahil bazı resmi bilgiler ve taslak dokümanlar paylaşılmakta. KOBİ Aracı’nın önemli değişiklikler içereceği anlaşılıyor. Türkiye’deki ilgili çevreler olarak tam aşinalık kazanmıştık revize edildi yani 🙂 Neyse ki baştan aşağı değişmedi. Ben eski ve yeni durumu karşılaştırmak yoluyla değişiklikleri özetleyerek hepimizin yeni döneme adaptasyonunu hızlandırmak istiyorum.

Okumaya devam edin

Reklamlar

Tıraş bıçağı satan 1 milyar dolarlık e-ticaret girişimi

İşe sadece tıraş bıçağı satarak başlayan Los Angeles merkezli e-ticaret girişimi Dollar Shave Club’ın kuruluşunun 5. yılında Unilever’a 1 milyar dolara satılması ilginç bir hikâye.

Girişimcilik ve inovasyon denilince, örneğin sürücüsüz araçların veya yapay zekanın heyecan yarattığı bir dönemde bildiğin tıraş bıçağı kulağa hiç de cazip bir iş konusu gibi gelmiyor aslında… Neticede tıraş bıçaklarının 100 yıldan eski bir tarihi var. Ürünü icat eden Gillette’in o günden beri pazara hâkimiyeti de söz konusu. İnsan merak ediyor, Dollar Shave Club pazarda kendine nasıl yer edindi ve hızla büyüdü? Silikon Vadisi yatırımcıları için şirketi cazip kılan neydi? Ve 2016’da Unilever bu şirketi neden satın aldı?

Okumaya devam edin

Büyüme ve ölçeklendirme manevraları

Geçen gün Harvard Business Review’da büyüme ile ölçeklendirmenin karıştırıldığına dikkat çeken bir yazı okudum. İlgimi çekti, konuyu Türkiye açısından biraz irdeledim. Son 1 yıl içinde tasfiye/iflas erteleme işlemi yürüten firmaların (kötü niyetliler hariç) ortak özelliklerinden biri büyüme döneminde olmalarıydı! Hiçbiri artan müşteri şikayetleri veya düşen satışlar yüzünden krize girmemişti. Doğru ölçeklendirme yapamamışlardı. Bazıları bir asırdan fazla süredir faaliyette olan bu firmalar arasında vergi rekortmenleri bile var.

Okumaya devam edin

Artık söz sırası algoritmalarda

Algoritma: İyi tanımlanmış kuralların ve işlemlerin adım adım uygulanmasıyla bir sorunun giderilmesi veya sonuca en hızlı biçimde ulaşılması işlemi. TDK

Algoritmalar sanırım en fazla finans sektöründe meşhur. Tüm dünyada yatırım fonları ve kurumsal yatırımcılar algoritmik yazılımlarla piyasada işlem yapıyor. Bireysel yatırımcılar arasında da bu yolu tercih eden az değil. Yatırım kriterleri, kuralları ve parametreleri önceden belirlenmiş algoritmik robotlar piyasa gelişmelerine bir insandan daha erken reaksiyon gösterip otomatik olarak kısa zamanda daha fazla işlem yapabiliyor.

Okumaya devam edin

The innovator’s library in 2016

What’s next? If you wonder the business ideas and trends that will matter in the future, below 20 new book releases in 2016 will perfectly appeal to you. Indeed, original research studies are primarily published in scientific journals, stimulating thoughts are initially discussed within certain communities, and innovative products are first tested in the markets. I understand that books are not the first channels novelties are introduced into the world any more but are still vital indications of their significance and diffusion. The smell of a new book is still exciting, isn’t it? 🙂

Okumaya devam edin

10 Urban legends about Horizon 2020

This month European Commission shared a report, Ex-Post-Evaluation of the 7th EU Framework Programme 2007-2013, prepared by a high-level expert group. This report mainly assesses FP7 but also briefly touches on Horizon 2020 and provides recommendations for the better. I think one of the most interesting and useful part of this report was the myths about FP7. Below I have rephrased them to adapt to Horizon 2020 based on my experience and community discussions.

Okumaya devam edin

Whatever I learned about SME Instrument, I learned from Twitter

Last week I was preparing a short speech about the SME Instrument, a Horizon 2020 innovation funding scheme. Then I remembered a recent LinkedIn discussion about the TRL (Technology Readiness Level) requirement for the proposed projects. People were arguing that TRL 4-5 actually sounded reasonable. Although TRL 6 was clearly sought in the proposed projects, these people were unnecessarily trying to convince each other and acting like if all agreed that a lower TRL was sufficient, it would be so. This was both surprising and disappointing since all the procedures were publicly shared on the web.

Okumaya devam edin

AB hibe programı ‘SME Instrument’ başarısı için asgari 5 şart

Avrupa Birliği’nin KOBİ’lere özgü destek programı SME Instrument tekil şirket başvurularına izin veren 2 fazlı yapısı ve 2,5 milyon €’ya varan hibe tutarı ile büyük fırsat sunuyor. Başvuru için gerekli dokümanlar elinizin altında olsun. Temelde Faz 1 ve Faz 2 başvuru değerlendirme kriterleri aynı. Yalnız Faz 2 başvurularının daha etraflıca düşünmeye, bir fizibiliteye ve iş planına dayandırılması isteniyor. Türk şirketlerin programa katılım ve başarı performansına katkıda bulunmak için, destek programını düzenleyen EASME tarafından geçtiğimiz aylarda paylaşılan (1) dersler, (2) ipuçları ve (3) hazırlık konulu yazıları Faz 1 ve Faz 2 başvuru formlarındaki rehber bilgiler ışığında özetleyerek sıralıyorum.

Okumaya devam edin

Türkiye’nin AB KOBİ hibe programı (SME Instrument) performansı

Avrupa Birliği KOBİ Fonlama Aracı (SME Instrument) 2014 yılı 3. ve son dönemi (17 Aralık) hibe başvurularının sonuçları geçen hafta açıklandı. Dolayısıyla, geçen yıl başlayan Horizon 2020 çerçeve programının bir parçası olarak, Ar-Ge kapasitesine sahip KOBİ’lerin yenilikçi projelerinin desteklenmesine ayrılan bu fondan hangi ülkenin ne pay aldığına ve ileride bizim nasıl daha fazla pay alabileceğimize dair konuşmaya başlayabiliriz.

Okumaya devam edin

Technology Readiness Level (TRL) math for innovative SMEs

Click any image below, you’ll view its bigger version in a new window/tab.

Technology Readiness Level (TRL) is an index to measure the maturity and usability of an evolving technology. It is increasingly used for benchmarking, risk management, and funding decisions in all over the world. So that decision-makers are able to figure out whether and when to integrate (launch) a technology (product) into larger systems (markets). Stan Sadin, a NASA researcher, came up with the first TRL scale with 7 levels in 1974. NASA formalized this measurement in 1989 and later developed its current 9-level form (on the right), which is still used and has inspired many “readiness level” scale variations so far.

Okumaya devam edin

Scrum: Bir olup hızla hedefe ulaşmak

Scrum’ın Ken Schwaber ile birlikte iki yaratıcısından birisi olan Jeff Sutherland’ın Scrum: The Art of Doing Twice the Work in Half the Time adlı kitabı 30 Eylül’de piyasaya çıkıyor. Kitabı uzun süredir bekliyordum. Kendisinin şirketi Scrum Inc. ile yazışırken kitabı göndermeyi önerdiler. Açıkçası adresimi klavyeyle hiç bu kadar hızlı yazmamıştım. 2 gün sonra kitabım geldiğinde hayatımın en ayrıcalıklı günlerinden biriydi benim için.

Jeff Sutherland kitapta Scrum’ın 1993’ten bugüne kadarki hikâyesini anlatıyor. Her bir ilkeyi şekillendiren deneyimi, hangi gereklilikten kaynaklandığını ve ne fayda sağladığını örneklerle açıklıyor. Böylelikle Scrum felsefesini içselleştirmek ve kendi uyarlamanızı yapmak için önünüz açılıyor.

Okumaya devam edin

H2020 KOBİ hibe programı ‘SME Instrument’ fırsatları

Avrupa Birliği artık çerçeve programlarını bıraktı, daha doğrusu 6., 7. gibi numaralamaktan vazgeçip CIP, EIT, Eurostars başlıklarını dahil ederek Horizon 2020 markası (!) altında birleştirdi. 2014-2020 arasında sürdürülecek ‘Araştırma ve İnovasyon’ alt başlıklı programın toplam büyüklüğü 80 milyar $ ile rekor seviyede. Bir önceki 7. çerçeve programının destek tutarı 50 milyar $’dı. Bu ilkler dışında program pek çok başka ilki daha içeriyor. Örneğin, geçmiş programlarda akademik araştırma, ar-ge ve icat unsurlarına yapılan vurgu artık inovasyon ve ticarileşmeye yapılıyor. KOBİ’lerin desteklenmesine özel önem veriliyor. Hâttâ programın salt bu amaca yönelik bir KOBİ Fonlama Aracı var: SME Instrument.

Okumaya devam edin

Silikon Vadisi iş gezimizin kamera arkası görüntüleri

Neredeyse tüm büyük teknoloji şirketlerinin dönümlerce araziye yayılan ve eğlence merkezini andıran ofislerinin toplandığı dünyada tek bir yer var: Amerika’nın Kaliforniya eyaletine bağlı San Francisco körfezinin güneyinde yer alan Silikon Vadisi. Daha önce Amerika’nın çeşitli yerlerinde bulunmama rağmen bende merak uyandıran bu bölgeye gitme fırsatım hiç olmamıştı. Nihayet bu ay gittim ve izlenimlerimi Türkiye’nin inovasyon ve girişimciliğe odaklı tek dergisi Optimist’in Haziran sayısı için yazdım. Seyahatin içeriğini oradan okuyabilirsiniz. Ben burada sizinle birkaç resim paylaşmak istiyorum.

Güvenlik görevlisi gelip “burada resim çekemezsiniz, bisikletlerle oynamayı bırakın lütfen” demeden hemen önce. Ama az ileride Google çalışanları plaj voleybolu oynuyordu…

Okumaya devam edin

Hibe ve destek programı düzenleyenlere öneriler

Artık hibe ve destekler sadece kamu kurumlarınca sağlanmıyor. Aşina olduğumuz KOSGEBAvrupa Birliği ve Kalkınma Ajansları gibi kurumlara Türk Telekom ve Sabancı Vakfı gibi sivil toplum kuruluşları ve şirketler de eklendi. Projelere destek sağlamak seçkin kurum ve şirketlerin sosyal sorumluluk faaliyetlerinin önemli bir bileşenini oluşturmaya başladı. Verilen destekler de para ile sınırlı değil. Eğitim, yer tahsisi, uygulama rehberliği, iş ortaklığı, imtiyaz hakları kullandırma, kaynak paylaşımı, deneyim kazandırma gibi unsurlar önemli yer tutuyor.

Okumaya devam edin

Hibe ve destek programlarına başvuracaklara öneriler

TÜBİTAK, KOSGEB, Kalkınma Ajansları, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Avrupa Birliği, Birleşmiş Miller, Dünya Bankası, Sabancı Vakfı gibi yerli, yabancı pek çok kurum yıl boyunca çeşitli başlıklar altında sayısız hibe ve destek programı açıyor. Bunların kimi şirketlerin, kimi kâr amacı gütmeyen kurumların, kimi de şahısların PROJE başvurusuna açık. Ancak fırsat çok, başvuru sayıları yüksek gibi gözükmesine rağmen, tahsis ettiği hibe tutarının tamamını dağıtamayan, aldığı başvuruların niteliği ve sayısından şikayet eden kurum sayısı azımsanamayacak kadar fazla. Dolayısıyla, aşağıda derlediğim önerileri dikkate alanların şanslarını yükseltmeleri muhtemeldir. Aslında bu önerilerin çoğu, kendi kaynaklarıyla proje hazırlayıp yürütecekler için de geçerli.

Okumaya devam edin

2014 yılının girişimcilik ve inovasyon kütüphanesi

Aşağıdaki tüm kitap kapağı resimleri o kitapların Amazon sayfasına linkler içermektedir.

Aklında yeni iş fikirleriyle gezen genç girişimcilerin de, 100 yıllık köklü firmaların kıdemli yöneticilerinin de gündeminde ortak belki de tek bir konu var: Girişimcilik ve inovasyon. Şirketlerin başarı hikâyeleri, iş liderlerinin ve düşünürlerin farklı bakış açıları, yeni araştırmalar ve trendler merak ediliyor. Dünyada çok satan ya da en azından tartışma yaratabilen kitaplara göz atmak bu merakı bir ölçüde giderebilir.

Okumaya devam edin

Innovation lessons from the oldest olympic team sport water polo

As a former college water polo player, now a business professional, I want to share with you what happily surprised me lately. Water polo has been on the Games program since 1900. Obviously, sports are neither tech markets full of disruptive innovation opportunities nor free markets with dynamic competition settings. Relying on its 130-year tradition, for instance, water polo has very strict game rules and predefined global regulations.

Okumaya devam edin

İnsanları harekete geçiren etkili TED konuşmalarının 9 sırrı

TED konferansları bu ay 30 yaşına basıyor, ay ortasında Kanada’da kutlamalar var. 2009 yılından beri TEDx kapsamında Türkiye’de de düzenlenen etkinliklere yabancı olanlar için özetle, seçilen bir tema üzerine bir gün boyunca dikkate değer 6-7 kişi 18 dakikayı aşmayan konuşmalar yapıyor. Son zamanlarda araya sanatsal performanslar ve eski konuşmalardan videolar da eklemeye başladılar. Etkinlik videoları daha sonra web sitesinde ve Youtube‘da yayınlandığında izlenme rekorları kırıyor.

Okumaya devam edin

Fikirler, fırsatlar, girişimler ve ‘yıkıcı inovasyon’

Başta şirketler, sivil toplum kuruluşları, ülkeler ve hâttâ bireyler olarak hepimiz sürekli inovasyon tehdidi ya da fırsatı ile yaşıyoruz. 2005 yılında OECD inovasyon faaliyetlerine dair kitabını (Oslo Manual) yenilemiş ve 3 ay içinde TÜBİTAK tarafından Türkçe çevirisi yayınlanmıştı. Kitap her kesimde benimsetilmeye çalışılmış, ayrıca tüm kamu kurumları tarafından verilen destek ve hibelerde “ne inovasyondur, ne değildir?” gibi soruların cevabını vermek için rehber olmasına karar verilmişti. Ancak, yayınlanan en son Global İnovasyon Sıralaması 2013 ve AB raporu gösteriyor ki, şimdilik Türkiye tehditleri bertaraf etmekle meşgul, fırsatları yakalayıp öncü olma potansiyelini iyi değerlendiremiyor. 2013 yılının diğer bir sıralaması Dünyanın En İnovatif 100 Şirketi (büyük olmak şart değil) arasındaysa tek bir Türk şirketi yok, yarısına yakını Amerikalı. Bu nedenle inovasyon konusunun farklı boyutlarını iş dünyası perspektifinden özetleyerek güncellemek çok aydınlatıcı olabilir.

Okumaya devam edin

Hangi inovasyon? Kim için? Ne zaman?

Son yılların en popüler iş kavramlarından bir tanesi tartışmasız inovasyon, diğer adıyla yenileşim:

“Değişen koşullara uyabilmek için toplumsal, kültürel ve yönetimsel ortamlarda yeni yöntemlerin kullanılmaya başlanması, yenilik.” -Türk Dil Kurumu

Kelime yediden yetmişe, Amerika’dan Çin’e herkesin ağzında sakız olmuş. Hepimiz her derde deva bir inovasyon peşine düştük 🙂 Ancak yaratıcılığımızı her zaman başarıyla ticarileştirebildiğimiz iddia edilemez. Kişisel deha, azim ve çalışma ile başlayan ve kârlılık, büyüme, nihayetinde ülkede refah  ve yaşam kalitesi artışı ile biten değerler zincirinin halkalarında bir kopukluk var.

Okumaya devam edin