AB hibe programı ‘SME Instrument’ başarısı için asgari 5 şart

Avrupa Birliği’nin KOBİ’lere özgü destek programı SME Instrument tekil şirket başvurularına izin veren 2 fazlı yapısı ve 2,5 milyon €’ya varan hibe tutarı ile büyük fırsat sunuyor. Başvuru için gerekli dokümanlar elinizin altında olsun. Temelde Faz 1 ve Faz 2 başvuru değerlendirme kriterleri aynı. Yalnız Faz 2 başvurularının daha etraflıca düşünmeye, bir fizibiliteye ve iş planına dayandırılması isteniyor. Türk şirketlerin programa katılım ve başarı performansına katkıda bulunmak için, destek programını düzenleyen EASME tarafından geçtiğimiz aylarda paylaşılan (1) dersler, (2) ipuçları ve (3) hazırlık konulu yazıları Faz 1 ve Faz 2 başvuru formlarındaki rehber bilgiler ışığında özetleyerek sıralıyorum.

1. Salt Ar-Ge projesi ile başvurmayın. Projenizin odak noktası bilimsel ve teknolojik araştırma değil, pazara yenilikçi bir ürün sunmak olsun. Temel Ar-Ge çalışmalarınız başvurudan önce tamamlanmış, ürün test & geliştirme faaliyetleri nihai ve sınırlı düzeye inmiş olmalı. Müşteri araştırmalarınıza ve pazar edinme çalışmalarınıza vurgu yapın. Ürün ve hizmetlerinizin önemini, pazardaki dengeleri nasıl değiştireceğinizi, fiyatın uygunluğunu, müşterileri şimdiden çekmeye başladığınızı açıklayın. Yakaladığınız iş fırsatını, yaratacağınız müşteri memnuniyetini ve sağlayacağınızı ticari başarıyı öne çıkarın.

2. Bir fikir, tasarım veya konsept ile değil, Teknoloji Olgunluk Seviyesi (TOS) 6 olan bir ürün/hizmet ile başvurun. Henüz çeşitli iş modeli veya ürün fikirlerini deniyor, önemli değişikliklere devam ediyorsanız başvurmak için erken olabilir. AB desteğini tohum yatırımı veya başlangıç sermayesi ile eşdeğer tutmayın. Önce yenilikçiliği ve yüksek performans düzeyiyle dikkat çeken bir demo/prototip ortaya koyabilmek gerekiyor. Tabi bu, zaten piyasada satmakta olduğunuz bir ürünü sadece Avrupa’ya ihraç etmek ve büyümek niyetiyle destek arıyorsanız geç kaldığınız anlamına da geliyor.

3. İş modelinizin ve projenizin her bileşenini en az Avrupa bazında kurgulayın. Başvuru formunuzda şu sorular yanıtını bulsun: Pazara süreceğiniz ürün ve hizmetlere Avrupa’da ne kadar talep olabilir? Hangi iş birlikleri, dağıtım kanalları, hizmet / teknik destek organizasyonuyla Avrupa’da yayılacaksınız? Markanızın üstünlüğü konusunda Avrupalı tüketicileri nasıl ikna edecek, Avrupa’daki rakiplerinizi nasıl saf dışı bırakacaksınız? Avrupa genelinde kural ve düzenlemelerine tabi olacağınız makamların farkında mısınız? Gereken izin, onay, standardizasyon ve patent çalışmalarını yürütüyor musunuz?

4. En az 3 yıllık gelir, gider ve istihdam öngörünüzü paylaşın. Yandaki tablonun bir benzerini projenizin gerektirdiği performans göstergelerini kullanarak hazırlayabilirsiniz. Örneğin, farklı ülke pazarları veya ürün çeşitleri için detay satırlar/sütunlar oluşturabilirsiniz. İşi karmaşıklaştırmadan yüksek büyüme ve istihdam yaratacağınıza ikna edin. Bunun için sadece güzel rakamlar sunmakla yetinmeyin, hedeflerinize ulaşmak için yapacağınız (üretim, dağıtım, pazarlama, iletişim, satış) faaliyetlerinden de bahsedin.

5. Projeniz tüm operasyonlarınız arasında öncelikli olmalı ve şirketinize bir sıçrama yaptırabilmeli. Ürününüzü piyasaya süreceğiniz zamanı ve başa baş noktasını analiz edin. Detaylı hesaplarda boğulmadan bazı satış hacmi seviyeleri ve bir takvim telaffuz edip, makûl bir hareket alanı (bant aralığı) tespit etmek ve riskleri yönetmek durumundasınız. Temel mantığı özetleyen aşağıdaki formülü kendinize göre şekillendirebilirsiniz. Alacağınız hibe tutarını ‘gelir’ sayma veya ‘gider’ tutarından düşme hatası yapmayın.

+1. Faz 2 esas projenizin yürütülmesini destekliyor. Faz 1 ise bu projenin en verimli ve etkin nasıl yürütülebileceğini bir iş planına dökecek fizibilite çalışmasını destekliyor. Hangi faz için başvuruda bulunuyorsanız, diğerinin kapsamına da değinmek durumundasınız. Bunu yaparken basit mantık kurallarını ihmâl etmeyin. Örneğin, 300-400 bin € bütçeli bir projenin fizibilitesi için 50 bin € harcamak veya proje süreniz 1 yıl ise fizibilite için 6 ay ayırmak israf olur. Fizibilite için 10 kişi istihdam etmek ama projeye 3 kişi ayırmak inandırıcı olmaz.

Son olarak, yuvarlayarak bazı istatistikler paylaşayım. Kazanan KOBİ’lerin %75’i ortaksız tek başlarına başvurmuş, üçte ikisinin personel sayısı an az 6 imiş ve %70’i en az 4 yıldır faaliyet gösteriyormuş. Tabi kazananlar arasında bir kaç kişilik ekiple bir kaç ay önce kurulmuş şirketler de var. Şu soruyu akla getirtmemek önemli: Pazar büyüyor, proje konusu da ilginç; peki ama siz bu iş için ne kadar doğrusunuz?

En güncel ve güvenilir bilgiler için yetkili organ EASME’nin Twitter hesabını ve 12 Mayıs’ta TSİ 15:00-18:00 arası yapılacak olan soru-cevap seansını takip etmenizi öneririm.

 

 

Reklam

Siz ne düşünüyorsunuz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s