Silikon Vadisi iş gezimizin kamera arkası görüntüleri

Neredeyse tüm büyük teknoloji şirketlerinin dönümlerce araziye yayılan ve eğlence merkezini andıran ofislerinin toplandığı dünyada tek bir yer var: Amerika’nın Kaliforniya eyaletine bağlı San Francisco körfezinin güneyinde yer alan Silikon Vadisi. Daha önce Amerika’nın çeşitli yerlerinde bulunmama rağmen bende merak uyandıran bu bölgeye gitme fırsatım hiç olmamıştı. Nihayet bu ay gittim ve izlenimlerimi Türkiye’nin inovasyon ve girişimciliğe odaklı tek dergisi Optimist’in Haziran sayısı için yazdım. Seyahatin içeriğini oradan okuyabilirsiniz. Ben burada sizinle birkaç resim paylaşmak istiyorum.

Güvenlik görevlisi gelip “burada resim çekemezsiniz, bisikletlerle oynamayı bırakın lütfen” demeden hemen önce. Ama az ileride Google çalışanları plaj voleybolu oynuyordu…

 Facebook kampüsü daha sakin ve sessiz, iç mekanlar hareketli olsa da bir işyerine daha çok benziyor.

     San Francisco Silikon Vadisi’nden çok daha kentleşmiş ve kalabalık bir yer. SFO havaalanı – Vadi arası arabayla neredeyse 45 dakika sürüyor.

       Al Capone‘un da bir dönem hapsedildiği, filmlere konu olan Alcatraz yani “The Rock”. Sahile 2.5 km uzaklığı olan adaya tekne turları düzenleniyor.

     San Francisco’da yabancı turistlerden çok yerli turist vardı. Sahil boyunca denize dik sıra sıra dizilmiş dev iskeleler restoran, bar ve mağazalarla dolu.

Seyahatin en güzel görüntülerden biri, elma büyüklüğünde çilekler. Kilosu 40 TL’yi aşıyor. Et ucuz ama sebze, meyve pahalı.

      Citrix Synergy – Los Angeles etkinliğinin en büyük stantlarından biri Nexenta‘ya aitti. Şirketin yeni Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Tarkan Maner. Kendisiyle vakit geçirmekten büyük zevk aldık.

     Los Angeles – Las Vegas arası otoban, gerçekten çölün ortasında ilerliyoruz.

     Las Vegas’ın ilk oteli 1946’da mafya babası Bugsy Siegel tarafından açılmış. Otelin ismi Bugsy’nin kız arkadaşına taktığı lakaptan geliyor: Flamingo. Giden olursa bölgede en son restorasyonu yapılan pırıl pırıl The Cosmopolitan veya MGM Grand, Bellagio gibi oteller de tercih edilebilir.

Gördüğünüz gibi Silikon Vadisi diye başlayan seyahatin sonu nerelere vardı… Sanırım yalın girişim prensiplerini o kadar iyi anlayıp hayatımızın bir parçası haline getirmiştik ki, detaylı ve bağlayıcı planlar yapmadan şartlara göre ilerledik!

Daha fazlası Optimist Haziran sayısında 🙂

Reklam

Silikon Vadisi iş gezimizin kamera arkası görüntüleri’ için 3 yanıt

  1. Merhaba Serkan Bey,  bahsettiğiniz Tarkan Manner  doksanlarda Annapolisten ayrılan kişi değilmi?Slm Fazli

    Sent: Thursday, May 22, 2014 at 9:01 AM

Siz ne düşünüyorsunuz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s