2014 yılının girişimcilik ve inovasyon kütüphanesi

Aşağıdaki tüm kitap kapağı resimleri o kitapların Amazon sayfasına linkler içermektedir.

Aklında yeni iş fikirleriyle gezen genç girişimcilerin de, 100 yıllık köklü firmaların kıdemli yöneticilerinin de gündeminde ortak belki de tek bir konu var: Girişimcilik ve inovasyon. Şirketlerin başarı hikâyeleri, iş liderlerinin ve düşünürlerin farklı bakış açıları, yeni araştırmalar ve trendler merak ediliyor. Dünyada çok satan ya da en azından tartışma yaratabilen kitaplara göz atmak bu merakı bir ölçüde giderebilir.

“Kitaplar kalıcı birer hatıra, düşüncelerin vücut bulduğu fiziksel objelerdir.” –Seth Godin

Temel klasikler

Ne kadar yeni kitap çıkarsa çıksın inovasyon ve girişimciliğin terminolojisini ve temelini oluşturan eserler hâlâ etkisini sürdürüyor. En başta da Peter Drucker‘ın çalışmaları var. Sohbetlerde her zaman o kadar eskiye ve derine dalınmasa da en azından aşağıdaki 4 kitapta sunulan bakış açılarının lafı hep geçiyor. Dördünü bir cümle içinde kullanmak gerekirse: Girişimciler tasarım yaklaşımını gözeterek yıkıcı inovasyonlarla mavi okyanuslara erişerek lovemarks’lar yaratmaya çalışırlar!

TheInnovatorsDilemmaBlueOceanChangeByDesignLovemarks

Günümüz tüketicisi ve iş dünyası üzerine

“Kitaplar inanılmak için değil, sorgulanmak için vardır. Ne dediklerine değil, sizin için ne ifade ettiklerine bakmak gerekir.” -Umberto Eco

İnternet, sosyal medya ve yıkıcı teknolojiler günümüz tüketicisinin davranışını ve bu tüketicileri memnun edecek işleri yaratma biçimlerini çok değiştirdi. Bu değişim hakkında ilgi çekici fikirler öne süren ve örneğin “neden çok cazip gibi duran kimi ürünler bir türlü yaygınlaşamazken bazıları aradan sıyrılır ve çok tutulur?” gibi sorulara kafa yoran kitapları atlamamak gerek.

TippingPointPredictablyIrrationalMakersContagious

Yalın girişim

“Bazı kitapları okumak cephede savaşmaktan daha fazla cesaret ister.” -Sutton E. Griggs

StartupOwnerLeanStartupBusinessModelGenerationSanayide yıllar önce benimsenen yalın düşünme ve üretme yaklaşımının girişimciliğe yansımasını gördüğümüz sağdaki 3 kitap son 3-4 yıldır giderek yaygınlaşan yalın girişim hareketinin hâlâ çok satan temel kaynakları.

“Yalın” serisi

Eric Ries‘in Yalın Girişim‘i özellikle internet bazlı girişimler için takibi şart bir ekol haline geldi. Bunun üzerine kendisi bu yöntemi daha oturaklı hâle getirmek için uzmanlar tarafından kaleme alınan bir dizi kitaba editörlük yapmaya başladı.

LeanAnalyticsLeanUXStartupsRunningLeanLeanUX

Yalın serisindeki kitapların yukarıdaki dördü yayınlandı. Aşağıdaki üçü bu yaz yayınlanacak.

LeanEnterpriseLeanCustomerDevelopmentLeanProduct

Son ayların gündem yaratanları

“Asıl ve en büyük kütüphane kâinattır”. -Jorge Luis Borges

JabJabJabTheEverythingStore Brad Stone‘un Amazon‘un iç dünyasını anlattığı ilham verici kitabı Financial Times / Goldman Sachs tarafından 2013’ün en iyi iş kitabı seçildi. Diğer finalistler The Alchemists, Big Data, The Billionaire’s Apprentice, Lean In ve Making It Happen idi.

1 milyonu aşkın Twitter takipçisi ve girişimcilik etkinliklerindeki heyecan dolu sıradışı konuşmalarıyla dikkat çeken Gary Vaynerchuk kitabında bilgi kirliliği ve mesaj bombardımanından bunalmış tüketicilerle en iyi nasıl iletişim ve ilişki kurulabileceğini anlatıyor.

CreativeConfidence

Design Thinking← Ideo‘nun kurucuları ve The Art of Innovation gibi çok satan kitapların yazarı Kelley kardeşler Creative Confidence‘ta herkesin doğuştan sahip olduğu yaratıcılık potansiyelini bastırdığını, bunu aşarak nasıl inovatif olunabileceğini anlatıyor.

→ İnovasyon ve tasarım firması Idea Couture‘un kurucu genel müdürü ve yazar Idris Mootee dönemimizin gözde kavramlarından tasarım yaklaşımını kullanarak karmaşık işletme ve pazarlama problemlerine cevap buluyor.

ServiceDominantLogicBigDataWork← Pazarlamanın iki dehası detaylı planlamaya, ürüne ve üretime odaklanan bir dünyadan müşteri deneyimi sunan değer üretme ağlarına geçişi temel alan hizmet esaslı zihniyetin 10 ilkesini sıralayarak bir nevi yeni dünyanın başarı prensiplerini ortaya koyuyor.

→ Büyük veri kavramının temelleri, anlamı ve yarattığı fırsatlar hem tüketici hem de yönetici perspektifleriyle konunun ünlü otoritelerinden Thomas Davenport tarafından gerçek hayattan örneklerle anlaşılır bir tarzda açıklanıyor.

BeyondTheIdeaShowYourWorkReverse Innovation‘ın yazarları Vijay Govindarajan ve Chris Trimble sadece bir fikre sahip olmanın yetmediğini göstererek, başarılı inovasyonlar yaratmak için ekip kurmaktan disiplinli deneyler yapmaya kadar çeşitli yöntemler sunuyor.

→ Çok satan bir yazar ve sanatçı olan Austin Kleon özellikle yaratıcı endüstrilerde çalışanlara ve genç girişimcilere kendini fark ettirerek öne çıkmak için 10 yol öneriyor. Kitabın çizim, alıntı ve hikayelerle süslü bir cazibesi var.

MoreBeautifulQuestion

InsideTheBox← Eserleri tüm dünyada ilgi gören gazeteci ve inovasyon uzmanı Warren Berger parlak fikirler elde edebilmek ve çığır açan inovasyonlar yapabilmek için güzel soru ile sorgulamanın önemini ve nasıl yapılabileceğini anlatıyor.

→ Yazarlar yaratıcı ve inovatif fikirler için hep “farklı” düşünmenin teşvik edildiğini fakat bunun rastlantısal ve tekrarlanamaz olduğunu kendi Sistematik Keşfedici Düşünme yöntemlerinin çok daha başarılı olduğunu iddia ediyor.

LeadersEatLast

HardThingAbout Tüm zamanların en çok izlenen 3. TED konuşmasını yapmış Simon Sinek işini seven insanların piyangoda ikramiye kazananlardan daha az olduğu ve sürükleyici bir iş ortamını ancak ilham veren bir ekip ruhu ve liderliğin sağlayabileceği üzerinde duruyor.

→ Silikon Vadisi’nin saygın girişimcisi ve deneyimli yatırımcısı Ben Horowitz iş kurup büyütmenin sanıldığı kadar kolay ve havalı olmadığını düşünüyor. Sevdiği rap şarkılarından alıntılar da yaparak gözlemlerini ve aldığı dersleri paylaşıyor.

Things ALittleBirdDisciplinedEntrepreneurshipTwitter‘ın kurucularından Biz Stone bu hafta çıkan kitabında yaratıcı üretkenlik, kendi fırsatını yaratmak, empati kurmak gibi konularda girişimcilerin potansiyelini arttıracak özgün fikirlerini ve tecrübelerini anlatıyor.

MIT Girişimcilik Merkezi direktörü Bill Aulet girişimciliğin tesadüfi olduğu kadar disiplinli, doğuştan geldiği kadar öğretilebildiği üzerinde duruyor. Başarılı bir girişim için 24 adım belirlemiş, odaklanma, inovasyon ve sık yapılan hatalar gibi konulara değiniyor.

MobileMagicCrossingTheChasmSaatchi & Saatchi‘nin ödüllü direktörü Tom Eslinger kimsenin kayıtsız kalamayacağı mobil pazarlama konusunu pek çok yönüyle işliyor. İşin pirleri, lovemarks üstatları ne dese bir kulak vermek lazım.

→ İnovasyon ve pazarlamanın dünyaca ünlü otoritelerinden Geoffrey Moore‘un (yıkıcı) teknoloji ürünlerinin pazardaki çoğunluğa nasıl benimsetilip yaygınlaştırılacağından bahseden ilk versiyonu 1991’de yayınlanmış klasik kitabının genişletilmiş 3. versiyonu.

Thrive

Stuffocation← Ödüllü yazar, başarılı iş kadını, Huffington Post‘un kurucularından Arianna Huffington geçen hafta çıkan kitabında başarının genelde para ve güç ile ölçüldüğünü fakat maneviyata dair üçüncü bir ölçüye daha ihtiyacımız olduğunu ifade ederek meditasyon, içsel huzur ve bilgelikten bahsediyor.

→ Trend analisti James Wallman maddeye ve sahip olmaya önem veren günümüz kültürünün sınırlarını zorladığını, eşyaya ve ürüne boğulmanın artık bizi yıkmaya başladığını ve çıkış yolunu gösteriyor.

LaunchPadAccelerate← Yazar Randall Stross Silikon Vadisi’nin en gözde girişim rehberlik programı Y Combinator‘ın içine girerek burada kullanılan yöntemleri, neler öğretildiğini, yaratılan başarı hikayelerini ve nasıl fark yaratıldığını gösteriyor.

Luke Deering dünyanın farklı yerlerinden 135 girişim hızlandırma programını ve bunlara katılan 150 girişimcinin hikayesini kitaplaştırmış. İşin ilginci bu kitabın bir Kickstarter projesi olarak gerçekleşmesi ve her yıl güncellenecek olması.

İnternet ve yıkıcı teknolojiler hızla ve sürekli hayatımızı değiştirdikçe yeni fikirlerin ve kitapların da sonu gelmeyecek. Dikkat çeken son 4 kitaptan Absolute Value sosyal medyadan ve ürün değerlendirme / karşılaştırma sitelerinden beslenen tüketicilerin davranış ve algısının nasıl yönlendirilebileceği, The Moment of Clarity yüksek belirsizlik içeren davranışsal iş problemleri için sensemaking yönteminin kullanılması, Hooked tüketicilerin hayatlarının bir parçası ve alışkanlığı haline nasıl gelinebileceği, The New Digital Age dijitalleşmenin toplumları, ülkeleri ve insanlık kültürümüzü nasıl dönüştürdüğü üzerine.

AbsoluteValueMomentOfClarityHookedNewDigitalAgeNisan 2014 ve sonrasında raflarda yer alacaklar

“Gök kubbenin altında yeni ve söylenmemiş hiçbir söz yoktur.” -Kadim Bilgeler

InnovatorsMethod

XLR8← İnovasyon konusundaki uzmanlıklarıyla tanınan profesör ve danışmanlar Nathan Furr ve Jeff Dyer daha çok yeni girişimlerce benimsenen yalın (lean), tasarım yaklaşımı (design thinking) ve çevik (agile) prensiplerini oturmuş, köklü şirketlere uyarlıyor.

→ Liderlik ve strateji çalışmalarıyla ünlenen John Kotter hız ve çeviklik hakkındaki ödüllü HBR makalesini kitaplaştırmış. Şirketlerin fırsatları değerlendirebilmek için var olan hiyerarşik yapılarıyla ahenkli çalışan  bazlı ikili operasyon sistemi öneriyor.

GamifyFromBigDataOyunlaştırma konusundaki araştırma ve çalışmaları dikkat çeken Gartner‘ın kıdemli uzmanı Brian Burke değişik sektörlerden şirketlerin farklı amaçlarla yaptıkları başarılı oyunlaştırma uygulamalarını, çıkarılan dersleri bir araya getiriyor.

→ Sektör ve tüketici araştırmaları yürüten GfK yöneticisi Colin Strong büyük veri kavramının nasıl ele alınarak işe yarar kılınabileceği sorusuna yanıt veriyor. Konuyu pazarlama stratejileri ve müşteri ilişkileri açısından inceliyor.

MarketingValueMetricsAakerOnBranding← Modern marka kuramlarının temelini atan profesörlerden, ödüllü pek çok kitap ve makalenin yazarı 76 yaşındaki David Aaker güçlü markaların nasıl yaratıldığını 20 ilkede özetliyor.

→ Pazarlamanın efsanelerinden Malcolm McDonald ve diğer iki saygın yazar pazarlama faaliyetlerinin başarı kriterlerinin belirlenmesi ve etkinliğinin ölçülüp değerlendirilmesi konulu 2009 tarihli Marketing Accountability isimli kitaplarını sosyal medya pazarlaması gibi güncel konu ve tartışmalarla yeniliyor.

FirstMileEnchantedObjects← İnovasyon kitapları ve uzmanlığıyla bilinen Scott Anthony güzel fikirlerin güzel ürünlere dönüşerek pazara sürülme sürecinde zorluk ve tuzaklarla dolu ilk dönemin atlatılabilmesi için kritik yol ve yöntemler açıklıyor.

→ Ödüllü girişimci, tasarımcı ve eğitmen David Rose tasarım yaklaşımı, giyilebilir cihazlar, makineler arası iletişim ve her eşyanın internete bağlanması gibi yeni gelişmekte olan kavram ve teknolojileri açıklıyor ve geleceğe dair öngörülerde bulunuyor.

ZeroToOneScrumÇevik Yazılım Manifestosunun ve Scrum felsefesinin yaratıcılarından Jeff  Sutherland önceleri yazılım alanında kullanılan sonra tüm sektörlere yayılan verimli çalışma, ürün geliştirme ve proje yönetimi ilkelerini başarı örnekleriyle anlatıyor.

→ Özgün girişimleri ve başarılı yatırımlarıyla tanınan Peter Thiel (var olanları) 1’leri kopyalamak kolay, asıl mesele (olmayanları) 0’ları 1’e dönüştürmek diyerek, geleceğin yaratıcı ve yeni işlerine, rekabet edilemez olmaya dair fikirler öne sürüyor.

ManagingTechnologyBuildingTechnology← Yazarlar işletme veya yönetim eğitimi almamış mühendis, teknoloji uzmanı ve genç girişimcilere yönelik hazırladıkları bu kitapta teknogirişimler, inovasyon yönetimi, ürün geliştirme ve pazarlama gibi konularda bilgi veriyorlar.

Amerika, Avrupa ve Asya’daki 14 üniversiteden 29 yazar teknoloji transferi, üniversite-sanayi işbirliği, ar-ge yönetimi ve ticarileştirme, kuluçka merkezleri ve girişimci üniversiteler yaratmak gibi alanlardaki başarılı uygulamalarını paylaşıyorlar.

FutureThinkers

MadeWith← Pazarlama uzmanı John Grant İslam dünyasından çıkan beklenmedik girişimcilik başarılarına dikkat çekerek yükselen ekonomiler olduklarını iddia ediyor. Kitapta Türkiye‘den Ekşi Sözlük, Markafoni ve Muhteşem Yüzyıl gibi örnekler de yer alıyor.

→ Dünyanın her yerinden iş düşünürlerini 2 yıllık periyotlarla sıralayarak gündem oluşturan Thinkers 50‘nin yaratıcıları Stuart Crainer ve Des Dearlove yakın gelecekte bu sıralamalarda yükselmeye aday düşünürleri ve ilgi çekici fikirlerinin bir araya getirmiş.

Hazırlık süreci devam eden 2015 kitapları

Yazarların kitaplarına dair verdiği seminer ve röportajlar

“Yazarıyla yarım saat sohbet etme imkânım olsa hiçbir kitabı okumazdım.” -Woodrow Wilson

Günümüzün dijital dünyasının kütüphanesi videosuz olmaz. Eğer bir konu hakkında farkındalık kazanmak, derine dalmadan önce bir tartmak istiyorsanız, yazarların seminer ve söyleşi videoları ideal. Hem böylelikle henüz piyasaya çıkmamış kitapları, duyulmamış fikirleri ilk elden ve erkenden öğrenmek bile mümkün.

 • Brad Stone “The Everything Store” Talks at Google, Oct 2013. 

Siz ne düşünüyorsunuz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s