Twitter CEOsundan liderliğin iki paradoksu üzerine tavsiyeler

İş hayatında pek çok insan başkalarının kendisi için ne düşündüğü konusunda kaygılanır ve hep beğenilmek, sevilmek ister. Bazı çalışanlar yöneticileri tarafından sürekli olumlu değerlendirilmeyi beklerken, bazı yöneticiler de çalışanlarının gözünde “iyi” olmaya çalışır.

Twitter CEOsu Dick Costolo’nun Techcrunch tarafından geçen hafta düzenlenen Disrupt SF 2013 etkinliğinde tam da bu tip liderlere kısaca şöyle bir tavsiyesi oldu: “Çalışanlarınızla ilgilenin, sizin hakkınızda ne düşündükleriyle değil”.

• Dick Costolo’nun Disrupt SF 2013 etkinliğinde liderlik üzerine yaptığı konuşma.

Söyledikleri aslında sadece bir şirketin ya da projenin başındaki 2-3 lider için değil, her seviyeden ekip lideri veya eş seviyeden çalışma arkadaşları arasındaki iletişim için de geçerliydi.

Lider olarak çalışanlarınıza içtenlikle ve sonuna kadar sahip çıkmanız, onlarla ilgilenmeniz gerek; ancak sizin hakkınızda ne düşündükleriyle ilgili kaygılanmayın, hâttâ bunu hiç umursamayın bile.

Costolo fikrini şu örneklerle özetledi: Ofiste birisine bir eleştirinizi söylemek için masasına giderken yarı yolda “saat henüz erken yorgun olabilir, üstüne gitmeyeyim, onu üzmeyeyim, yarın söylerim” gibi düşüncelerle geri dönmeyin. Veya bir görev için iki isteklinin olduğu bir durumda, kazanan adayı yanınıza çağırıp hak ettiğini söyledikten sonra diğer adayı da ayrı bir zamanda çağırıp “senin kazanmanı herkesten çok ben isterdim ama olmadı; yine de üzülme bir sonrakini sen alacaksın” gibi bir tavır göstermeyin. İnsanlara duymak istedikleri ama gerçek olmayan şeyler söylemeyin.

Costolo’ya göre yönetirken sevilmeye çalışmak sizi felakete götürüyor. Beraber çalıştığınız insanlar üzerinde güven oluşturmanın yolu onlarla daha ilk günden doğrudan ve açık iletişim içinde olmaktan geçiyor. Aynı konuşmada en az ilki kadar değerli bir tavsiye daha vardı:

Başarılı olmanın pek çok yolu vardır. Kendiniz olun ve kendi özgün başarı yolunuzda yürüyün.

Costolo fikrini şöyle açıkladı: Özellikle Silikon Vadisi’nde ve teknoloji bazlı işlerde idolleştirdiğimiz insanlar var. Dahi veya rol modeli olarak algıladığımız bu insanlar hakkında kitaplar yazılıyor, sürekli televizyona çıkıyorlar. Her şeyin iyi gittiği dönemlerde, başarmak için neyi neden ve nasıl yaptıklarını anlatıyorlar. Biz de notlar alıyor, bu kişileri taklit edip başarıya ulaşmaya çalışıyoruz. Sorun şu ki, bu insanlar 10 yıl önce de aynı kişiydiler ve bugün başarılarının dayanağı olan şeyler o zaman işe yaramıyordu. Benzer olarak, başarılarının bugünkü sebepleri de belki 10 yıl sonra işlerinin berbat olmasına neden olacak.

Costolo sözlerini “işinizi kurarken ve şirket kültürünüzü oluştururken unutmayın: Başarının kişiye özel reçeteleri var. Siz de kendinizinkini bulun.” diyerek bitirdi.

Leadership quotes from Costolo’s Disrupt SF 2013 speech

Leadership is important even at early startup stages when there are only two or three of you. Because if you don’t deal with these things, dysfunction becomes embedded in your company. And it is almost impossible to eradicate it.

As a leader, you need to care deeply, deeply about your people while not worrying or really even caring about what they think about you.

Managing by trying to be liked is the path to ruin.

The way you build trust with your team and your people is by being forthright and clear with them from day one and communicating with them based on clarity not based on “I hope they perceive this in a positive way and I hope they leave the room with me feeling good.”

♥ There are many different ways to be successful. Be yourself. Find your own means of being successful.

The problem is we lionize these personalities (role models). We set these people up to be these amazing leaders who are geniuses. They are doing everything right, books are written about them, they are constantly on TV and in the media when things are going really, really well. This is how this person does this thing and this why they do it this way.

We try to imitate what they have done to be successful. The reality is these people are the same people they were ten years ago and are going to be ten years from now when it may not work at all for them. The very same person they are today that’s lionized may be frowned upon 10 years from now.

It is absolutely critical as you guys try to create your companies and your cultures that you absolutely internalize this fact: There are many different ways to be successful.

Twitter CEOsundan liderliğin iki paradoksu üzerine tavsiyeler” için bir yanıt

Siz ne düşünüyorsunuz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s